List XI. Wybory, bezpieczeństwo, pieniądze…

Kochani,

Szalony tydzień za mną. Jeśli mieliście kłopot z dotarciem do mnie w tym tygodniu, bardzo Was za to przepraszam. Elekcja i wszystkie jej konsekwencje mocno zaburzyły mój rytm pracy. Ale – obiecuję – że nie zmieniły mojego podejścia do moich obowiązków jako Waszego dziekana. Cały czas działamy dla Was i krótko dziś – bo padam na nos – chciałem Wam o tym opowiedzieć. Dwie najważniejsze kwestie, które stoją przed nami, to organizacja stacjonarnych i zdalnych egzaminów oraz finansowanie działalności badawczej.

Czytaj dalejList XI. Wybory, bezpieczeństwo, pieniądze…

Nowoczesny Uniwersytet Badawczy – ruszamy w drogę!

Kochani,

Minęły już dwa dni, ale wciąż ciężko w to uwierzyć. W pierwszym głosowaniu, dużą większością głosów zostałem wybrany rektorem Uniwersytetu Wrocławskiego na kadencję 2020-2024. To ogromna odpowiedzialność. Dziś jeszcze wyraźniej widzę, że postulaty, które przedstawiałem w moim programie są nie tylko ambitne – ale są też niezbędne dla rozwoju naszej Wspólnoty.

Czytaj dalejNowoczesny Uniwersytet Badawczy – ruszamy w drogę!

Przed ciszą… podsumowanie?

Kochani,

Do poniedziałku tylko chwila. Chyba wszystko już wiecie. Powiedziałem i napisałem bardzo dużo. Proszę tylko – zastanówcie się dobrze, co wybieracie na kolejne cztery, może osiem lat. Ta decyzja w Waszych rękach może określić przyszłość naszego Uniwersytetu na dekady.

Więc jeśli jeszcze się wahacie – przejrzyjcie poprzednie wpisy. Albo – spójrzcie na to krótkie podsumowanie. Szkoda już więcej słów 🙂

 

List X. Niepowrotny powrót – UWr po 25.05

Kochani,

Obrodziło nam w tym tygodniu. Co prawda nie ukazało się żadne rozporządzenie Ministra, za to mamy kilka zarządzeń Rektora. Niestety, większość ukazała się dziś, nie zdążyliśmy więc przygotować własnych, szczegółowych wytycznych. Bardzo za to przepraszam. Postaram się zrobić to do wtorku. Dziś jednak już odniosę się do kilku kluczowych spraw.

Czytaj dalejList X. Niepowrotny powrót – UWr po 25.05

Wolność i otwartość Uniwersytetu. Włącz się!

Wolność badań, wolność myśli i wolność nauczania to podstawowe wartości naszej Wspólnoty. Brakuje tu jednak dwóch, ważnych elementów – otwartości i równości. Bez nich nie ma szans na pełne wykorzystanie naszego potencjału.

Czytaj dalejWolność i otwartość Uniwersytetu. Włącz się!

Uniwersytet jest dla świata

Wielokrotnie powtarzałem, że nasza Uczelnia nie powinna być szkołą wyższą. Że mamy dużo większy potencjał, że nasza dydaktyka może i powinna przekraczać w swej istocie to wszystko, co charakteryzuje szkolną edukację. Bo nasza wspólnota nie powtarza, nie przekazuje czyichś doświadczeń i osiągnięć. Jej celem jest poznawać świat, tworzyć wiedzę, której dotąd nie było. Co więcej, tworząc w ten sposób przyszłość oferujemy naszemu otoczeniu narzędzia i wiedzę, które pozwalają rozwiązywać problemy nam współczesne – i te, które nadejdą. Wielkością Uniwersytetu jest bezinteresowne poszukiwanie prawdy. Tylko dzięki temu jesteśmy stale gotowi zaoferować światu wsparcie. Problemem jest tylko określenie miejsca i celu naszego spotkania za światem.

Czytaj dalejUniwersytet jest dla świata

Zarządzanie w kryzysie. Wolność dla wspólnoty

Czym jest zarządzanie? Nie, nie chcę zagłębiać się w skomplikowane definicję. Szkoda na to czasu. Chciałbym odwołać się do Państwa doświadczenia. Każdy z nas w trakcie bieżącego kryzysu miał okazję zetknąć się z różnymi sposobami wykonywania obowiązków przez przełożonych. Dla mnie bycie w środku zdarzeń było pod tym względem ważnym doświadczeniem.

Czytaj dalejZarządzanie w kryzysie. Wolność dla wspólnoty

Administracja – dla Uniwersytetu, transparentna, bliska

Nie chciałbym pisać o tym, jak zmieniać administrację. Gdyby ktoś, kiedyś, znalazł uniwersalną prawdę dotyczącą kształtowania administracji – wszyscy podążaliby za jego radami. Pomimo jednak różnych mód w teorii zarządzania, jedynym ich sprawdzianem jest funkcjonowanie konkretnego zespołu ludzi. Zespołu, któremu administracja ma pomóc w realizacji ich celu. Dla naszego Uniwersytetu tym celem jest prowadzenie światowej jakości badań, dydaktyki innowacyjnej, wynikającej z naszych badań oraz współpracy z otoczeniem na gruncie badań. I na tym kończy się teoria uniwersyteckiej administracji. Zarządzanie i współpraca w tym celu z pracownikami administracji powinny służyć tym trzem prostym celom. Wszystko co ponad to, powinno budzić niepokój.

Czytaj dalejAdministracja – dla Uniwersytetu, transparentna, bliska

Epidemia i nowe/stare wyzwania dydaktyki akademickiej

Długi okres zawieszenia zajęć w murach naszego Uniwersytetu skłonił mnie do zastanowienia się nad tym, co jest najważniejsze w naszej dydaktyce? Co może być nowe, co jest odwiecznym wyzwaniem w relacji student – mistrz? Kryzys zmusza do podejmowania decyzji pod kątem tego, co jest dla nas najważniejsze, najcenniejsze. Co w tym świetle okazało się być centrum aktywności dydaktycznej?

Czytaj dalejEpidemia i nowe/stare wyzwania dydaktyki akademickiej